Národ sobě!

Odvolali nám ředitele Národního divadla. Další příklad toho, že stát jako instituce selhává a stává se pro normální lidi nedůvěryhodným. Když upadá morálka politiků, upadá i aktivita voličů a tudíž i stát. Avšak máme na něj rezignovat? Máme se odvrátit od toho, co se tu buduje jeden a půl tisíce let?

Je sice realitou, že za necelé čtvrtstoletí dokázali páni poslanci rozkrást, co mohli a přivést tak náš stát k obrovským dluhům. Rovněž zapříčinili naši nesoběstačnost, poklesla úroveň školství, z lékařství se stal byznys a takto bychom mohli pokračovat. Leč přesto všechno - nic z toho není důvod, abychom nad státem jako institucí lámali hůl. Naopak, je to výzva k tomu, abychom začali věci napravovat. Řekněme konečně současným papalášům "dost". Právě tato doba zmaru v sobě nese obrovský potenciál ke změně a to si nastupující generace začíná uvědomovat.

Z historie víme, že v době, kdy je každý veřejným děním znechucen, kdy hospodářství i politika se nacházejí v krizi, kdy lež vítězí nad pravdou a svoboda slova je válcována svobodou lži, je nutné očekávat celospolečenskou změnu. Nemusíme hovořit o převratu, stačí, když se legálně zbavíme současné garnitury. Politickou scénu musí ovládnout nová generace, která s sebou přinese elán, energii, nadšení, chuť konat. Ve vedení právního a spravedlivého státu není důležité pouze vzdělání, ale také morálka, svědomí, zásadovost a ideály. Nastupující generace politiků by měla spolupracovat s odborníky z různých odvětví. A co by ty mladé spolu s těmi zkušenými mělo spojovat? Především fakt, že nejsou namočení do žádných korupčních kauz a podvodů, zkrátka, že dosud nevykonávali žádnou politickou funkci. Ti, co vládnou dnes, jsou systémem současné kleptokracie nakaženi a jen ti, kteří situaci vidí „zespodu“, mohou něco změnit.

A jak toho docílit? Ne každý má ambice účastnit se veřejného života, avšak není jednoduššího způsobu, než chodit k volbám. Slova, že váš hlas beztak nic nezmůže, jsou nesprávná a jejich následkem nás stále okrádají ti, kteří tyto praktiky zavedli. Vězte proto, že i váš hlas zmůže velké věci. Ocitli jsme se v době, kdy je většina obyvatelstva politikou znechucená a představitelům státu, kteří jsou na scéně již roky, nemohou přijít na jméno. Nyní mají šanci právě ti, kteří touží něco změnit a především jsou politikou nezkažení. Nerezignujme proto na Česko a nevzdávejme se státu. Přeci, vzdáme-li se státu, vzdáme se i možnosti ovlivňovat naši budoucnost, a to si my, mladí, rozhodně nepřejeme!


2. srpna 2013
Eliška Marková
členka Předsednictva ČSNS

článek publikován na idnes.cz:
http://eliskamarkova.blog.idnes.cz/c/350949/Narod-sobe.html

KONTAKTUJTE NÁS

E-mail: info@csns.cz

Kontakt
Nahoru