Rozhovor s Rovným o politické krizi v zemi

Po náročném volebním dni, kdy jsme spolu s panem Jaroslavem Rovným projeli 21 obcí prvního senátního volebního obvodu, jsme si sedli ke stolu a já se rozhodl pana předsedu vyzpovídat. Jedná se mi především o to, aby voliči věděli jak se pan Rovný dívá na aktuální politickou situaci v našem státě. Proto jsem mu zadal několik otázek a odpovědi zaznamenal. Tady jsou:

Kde vidíte hlavní důvody dnešních politických problémů a jak se stavíte ke snížení platů lidí ve státním sektoru?

Problém spatřuji v tom, že vláda špatně řeší současnou krizi. Minulé vlády, ve kterých byli i současní ministři, zadlužily stát. Toto zadlužovaní však nevznikalo kvůli tomu, že dostali hasiči nebo policisté přidáno, ale tím, že se ve velkém podvádělo, okrádal se stát, dělala se pro stát (a to záměrně) nevýhodná politika. Vemte si třeba Kalouska, co se za jeho působení dělo na ministerstvu obrany a děje se to tam stále (viz. nákup transportních letadel)... nebo Stanislava Gross - ten chlápek se po svém premiérování dostal k obrovským penězům a dnes už nám snad jenom státní zástupkyně bude tvrdit, že poctivou cestou, nikdo mu nic nedokázal, ale to že udělal "levou" je jasné jako facka... Topolánek jakbysmet... nebo předražené dálnice a v podstatě všechny veřejné zakázky. Tam je původ deficitu našeho rozpočtu. Kdyby se náš stát soustavně nerozkrádal, státní rozpočet by byl v plusu - lidé jsou u nás pracovití. A proto je teď od politiků drzost chtít, aby tyto "dluhy" splatili obyčejní lidé nota-bene lidé, kteří zachraňují lidské životy a majetky.

Jsou požadavky odborářů podle vás oprávněné?

Požadavky odborářů jsou jednoznačně oprávněné. To máte jako kdybych bydlel v činžáku a můj soused kradl nebo by nadělal dluhy... A místo toho, aby ho zavřeli nebo donutili dluhy zaplatit by někdo prohlásil, že za dluhy můžou všichni co bydlí v domě a tedy i já. Mou bezúhonnost by rozšířili na souseda a sousedovy dluhy by připsali i mně... Proč bych je měl ale platit? ...proč by to teď měli platit hasiči a policisté? Proč se nikdo neptá na to, kolik má Topolánek na účtech, kolik má Dalík, Gross a jiní... Tam je deficit našeho rozpočtu! Teprve až tito lumpové vrátí co jim nepatří, teprve pak je možné chtít něco od lidí.

Jak hluboko do minulosti sahají hlavní kořeny?

Kořeny sahají do devadesátých let, kdy se začal rozdělovat a v řadě případů rozkrádat státní majetek. Tehdy to obyčejní lidé ještě nepocítili, protože stát tehdy měl hodně majetku a žádné dluhy. Ovšem teď už není kde brát! To je hlavní změna, která teď přišla. Krade se dál, ale už tu nejsou akcie škody, aby se mohly prodat, už tu nejsou akcie Transgasu, aby se daly zpeněžit... Zkrátka přišla řada na lidi. Už není čím látat díry ve státním rozpočtu. Dluhy se však musí platit a teď tuto tíhu ponesou občané. To ovšem nic nemění na tom, že rozhodnutí o snížení platů ze strany politiků je nehorázná drzost a vládním politikům se to vymstí.

Jsou demonstrace a případně stávky nutné?

Demonstrace a stávky jsou nutné vždy, když politická reprezentace začne přehlížet zájmy svých občanů. V této situaci jsme teď my. Politická změna se dá provést buď ve volbách, dokud občané věří, že se dá ve volbách něco změnit, anebo přijde na řadu ulice. Pokud je vláda hluchá a slepá, je dobré jí nějakou tou demonstrací připomenout, že jsou tu pro nás a ne my pro ně. Pokud však lidé přestanou chodit k volbám a budou dlouhodobě nespokojeni s politikou, máme zaděláno na velké nepříjemnosti. Pak už je na řadě jen ta ulice... Je mi 63 let, tak mi doufám všichni budou věřit, že bych si další převrat nepřál...

Kde byste začal problémy řešit, pokud byste měl možnost rozhodovat?

Je nutné rozlišovat příčiny a důsledky. To, že teď nemáme peníze, je důsledek toho, jak se tady posledních 20 let hospodařilo. Snižování platů pro obyčejné zaměstnance státního sektoru je pro mě politicky nepřijatelné, protože k ničemu nevede. Pokud u kormidla zůstanou ti samí kormidelníci, poplujeme na mělčinu tak jako tak a tím, že donutíme námořníky méně jíst se naší lodi ponor nezvedne.

V naší společnosti je potřeba si především začít vynucovat právo. A nerad bych, aby to znělo jako klišé. Je bezpodmínečně nutné, aby začaly soudy soudit a trestat. Kolik lidí teď např. sedí za to, že brali úplatky? Nanejvýš hrstka. Proč je ale potom korupce tak skloňovaným slovem? A korupce je sestrou tunelování. Pokud se nepřestane náš stát tunelovat, jakákoliv změna nic kladného nepřinese. Vemte si, že stát organizuje tunelování už i zákony! To mluvím o podpoře fotovoltaiky, což je legálně posvěcený státní tunel. Teď mě napadá další případ, o kterém se vůbec nemluví a kdy byl okraden náš stát, týká se to naší národní banky. V roce 1997, kdy byla historicky nejnižší cena zlata, ho prodala ČNB 56 tun za zhruba za 581 miliónů dolarů. Dnes by toto zlato stálo 2,3 miliardy dolarů, tedy 43 miliard korun. Ztráta z této transakce činí cca. 30 miliard korun. Zajímá to dnes vůbec někoho? Kdyby se všechny tyto "ztráty" za všech těch 21 let sečetly, žádný deficit bychom neměli.

Ovšem teď je nutné začít u zákonů a je potřeba zavést osobní odpovědnost do rozhodování politiků a jiných lidí, kteří zastupují stát. Ředitelé státních podniků mohou brát vysoké platy, ovšem musejí vědět, že za svá rozhodnutí ponesou odpovědnost a to i hmotnou. Stejně tak i politici. Politika je poslání a ten kdo chce dělat politiku musí nést hmotnou a právní odpovědnost za vše co dělá.

Celá koncepce změn - co všechno a v jakém pořadí?

V této době je potřeba v první řadě řešit ekonomiku. Je nezbytné dát našim podnikům impuls, dodat našim výrobcům a dopravcům konkurenceschopnost. ČSNS si nemyslí, že cesta daňových výhod a jiného zesložiťování daní je onou cestou, která naší ekonomiku povznese. ČSNS vidí jako nejúčinější cestu zlevnění energií - tedy vstupů, které ovlivňují všechno podnikání. My si myslíme, že nejvíc pomůžeme našemu státu, pokud zlevní elektřina a pohonné hmoty. Tzn. donutit ČEZ z pozice majoritního akcionáře, aby snížil cenu elektřiny, dále snížit spotřební daň na pohonné hmoty tak, aby litr benzínu nebo nafty byl ve stejném poměru k platu jako v Německu. To by byla první věc, která by ČSNS provedla.

V návaznosti na tyto ekonomické pobídky je nutné řešit otázku správy země a to na všech úrovních i na úrovni politických stran (zrušení jejich financování ze státního rozpočtu) i na úrovni výběru daní. Tyto změny se ovšem neobejdou bez ústavních změn a také se neobejdou bez změny fungování justice. Navrhujeme zavedení třístupňové justice, snížení počtu poslanců na 151 a zrušení senátu, dále přímou volbu hlavy státu s posílením jeho pravomocí. Zrušení zdravotních pojišťoven a vytvoření jedné instituce pro výplatu zdravotních služeb řízené ministerstvem zdravotnictví. Navrhujeme zjednodušit daňový systém. Dále navrhujeme regulovat počty vyplácených důchodů věkem odchodu do důchodu, nikoliv snižováním důchodů nebo povinným důchodovým připojištěním.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji pouze úspěch v nadcházejících volbách.

28. září 2010

rozhovor vedl Michal Klusáček, tiskový mluvčí ČSNS

KONTAKTUJTE NÁS

E-mail: info@csns.cz

Kontakt
Nahoru