Svět mladých očima studenta

Než začnu psát kématu, chtěl bych jen upozornit, že se osobně nijak nevymezuji, taky se považuji (to je samozřejmé, ale někdo by si mohl pomyslet, že můj pohled na věc tomu neodpovídá) za součást mladé generace. Chci jen reflektovat a kritizovat některé věci, které se mně nelíbí a upozornit na něco, co se alespoň vých očích pro českou (popřípadě světovou) společnost začíná rýsovat.

Dnešní mládež by měla být vděčná vé době a vé zemi se narodila. Kdysi se museli potomci doma aktivně podílet na hospodaření – pást ovce, orat pole, dojíždět do vzdáleného obchodu nakoupit atd. Výchova rodičů byla tehdy zcela jiná a to zapříčinilo, že nastupující generace znala a ctila základní hodnoty, určité chování bylo standardem u slušných lidí ( a tito mohli mít klidně pouze základní vzdělání – např. dívky, které nechodily studovat) a kdo je porušoval, ocital se na kraji společnosti. škola byla tehdy na druhém místě, ale i přesto si cílevědomí studenti našli čas na studium.
Dnes je situace zcela odlišná, průmyslový pokrok nám zajišťuje jistý komfort, zvláště lidem bydlícím ve městě. A mladí lidé už se nemusejí starat o hospodářství. Váku na ně čeká teplá voda, splachovací záchod, topení, světlo. Zdálo by se tedy, že času na školu bude více a děti revoluce se budou těšit výbornými výsledky.
Není tomu tak.Příval kultury ze západu – filmy, videoklipy, kde se vše točí kolem krásných žen ,peněz a luxusu mohou vyvolat dojem, že takový je život dospělých. Leckdy za to může ledabylý přístup rodičů, špatná parta, slabá vůle. Kvšemu je třeba dodat, že u mnoha studentů či učňů panuje absolutní nezájem o vybraný obor. Zkrátka vybral jsem si školu proto, že jsem někam musel jít. Smorálkou se ale přeci nedá nikam dojít.

Za pokles vzdělanosti může i moderní technika, která dokáže odtrhnout od takových činností jako je například čtení knih.
Další věcí, na kterou bych chtěl upozornit, je alkohol. Teď si nechci hrát na žádného andílka, myslím si ,že alkohol u všech dospívajících generací sehrál svoji roli a je třeba jej brát sOvšem nenakousl jsem tuto tematiku jen tak pro nic za nic. Občas vprojíždím zOstravy tramvají přes zastávku jménem Stodolní…. A vidět své vrstevníky, kteří zcela bezmyšlenkovitě povolili alkoholu, aby se zmocnil jejich těla i mysli, není zrovna nejidyličtější pohled. A oni to jsou mnohdy mládenci a slečny mladší 18 let. Zvláště tedy u dívek mi to přijde velice nevhodné, ale názory se mohou lišit.
Ano, každý se opije, ale Stodolní je plná zvratků, dealerů a sprostě hulákajících individuí každý pátek i sobotu.
O několik řádků výše jsem psal něco o nezájmu. Ano, nezájem je jedním za dalších poznávacích znamení . Ono totiž většinu mladých kluků a dívek zajímají jen nejnovější trendy, nejnovější písničky a filmy. Prostě jen to, co je „in" a „cool".
Naprostý nezájem například o českou historii je příčinou toho, že nějaká, byť jen nepatrná, láska kje zcela neznámý pojem.
Chybí uvědomění si, komu vděčí za svobodný demokratický stát, kdo vbojoval o obnovení samostatného státu a kdo proléval českou krev vsvětových válkách.

Ze starších filmů ze školního prostředí vidíme, jaký panoval respekt žáka vůči učiteli.
Jak je proto možné, že dnes pošle student profesorku do onoho místa ženského těla a není potrestán?
Přílišná liberálnost škodí, pokud chceme ještě nastolit pořádek, je třeba podobné výlupky trošku přitáhnout pod krkem a nikoli jim nicneděláním přivodit pocit, že mohou vše, aniž za to budou pykat.
A jaký je tedy všní době svět mladých? Je to svět nudného týdne, tráveného za domem a ranním docházením do jakési školy, končící pátečními a sobotními večírky plnými nadměrného množství alkoholu, hlasité hudby, buranského chování na veřejných místech, často vandalství. Je to svět, který nemá žádná pravidla už proto, že se jim je nikdo ani nepokusil vytvořit. Je to oslavování falešných „bohů" – celebrit showbyznysu - a napodobování jejich rozmarného života. Je to svět plný slůvek „cool", „in" a „out", metamorfovaných do stylu života a míry posouzení správnosti jiného člověka; kdo ji nesplňuje, nemůže patřit do party.

Rozhodně jsem nechtěl vyvolat dojem, že popisuji celkovou náladu ve společnosti. Chytrým čtenářům jistě dojde, že článek se týká nově vznikající průměrně inteligentní generace ovládané masovými médii a západními vlivy. Protože je to ale velmi početná skupina a protože jejich chování a vystupování mnohdy přesahuje rámec všeho, na co jsem byl doposud zvyklý, je potřeba zamyslet se nad touto situací. A nepsal jsem o něčem, co bych neznal nebo měl velmi omezené znalosti. Právě to, že se mezi těmito lidmi pohybuji častěji než starší občané, mi pomáhá udělat si ucelený obrázek za poslední 3-4 roky.
Hrozba tkví především vjaké budou generace následující. Jednou se tito mladí, které vidíme se potácet na Stodolní nebo čmárat po domech,budou muset postarat o tuto zemi, i tahle generace dosáhne produktivního věku. Zvládnou to?
Na závěr bych chtěl dodat, že bez jistého nadhledu by tento článek napsat nešel. Ovšem do jaké míry lze považovat problémy současné mladé generace za vážné, je na posouzení každého jedince.

 

Luboš Novák, 19-letý student, nový člen ČSNS

KONTAKTUJTE NÁS

E-mail: info@csns.cz

Adresa: Kotorská 1572/18, 140 00 Praha 4

Kontakt
Nahoru